Drawa w tydzień

 

Jeśli ktoś ma właśnie tyle czasu najlepszym rozwiązaniem, naszym zdaniem, będzie odcinek Gudowo - Stare Osieczno, który opisujemy poniżej.

Można też, co szczególnie polecamy połączyć spływ Drawą z przepłynięciem Korytnicy. Opis tego urokliwego i dzikiego dopływu Drawy znajdziecie na naszej stronie (lewe menu). Na Korytnicę najlepiej przeznaczyć 3 dni i dalej kontynuować spływ Drawą od Bogdanki w Drawieńskim Parku Narodowym, gdzie wpada Korytnica. Baza dla takich spływów znajduje się w Starej Korytnicy nad samą rzeką, jest tu też camping.

1 dzień spływu
Odcinek: Gudowo nad jez. Lubie – biwak leśny za jez.Lubie
Długość trasy-ok. 16 km.
Czas spływu wraz z przystankami: ok. 4 godz.

 Trasa  wiedzie przez szerokie wody pięknego jez. Lubie. Będziemy przepływać obok Karwic-zamknietego wojskowego ośrodka-miejsca słynnego „obiadu drawskiego” podczas którego nastąpił bunt generałów przeciw cywilnemu dowództwu armii.
Za jeziorem rozpoczyna się  jeden z najpiękniejszych odcinków rzeki - płyniemy coraz szybszym nurtem wśród wspaniałych lasów Puszczy Drawskiej. Pojawiają się pierwsze płytkie bystrza-przedsmak emocji, które czekają na nas w parku narodowym…
Biwak leśny z dala od cywilizacji…

 2 dzień spływu
Odcinek: biwak leśny za jez.Lubie - Prostynia (biwak Karpik)
Długość trasy-ok. 20 km.
Czas spływu wraz z przystankami: ok. 4,5 godz.

Po przepłynięciu 5 km. dopływamy do mostu za którym jest zamknięta strefa poligonów - dalszy etap pokonujemy lądem, chyba że ktoś ma pozwolenie od wojskowych. Kajaki i dobytek przewozimy ok. 25 km. do Prostyni lub dalej do biwaku Karpik. Obok mostu jest bar gdzie można zjeść coś ciepłego.
W pobliżu biwaku jest sklep i bar. Na biwaku są prysznice.

3 dzień - proponujemy przeznaczyć na wycieczkę kajakową na rzekę Głęboką i dopłynięcie do jez. Trzebuń. Po południu można popłynąć także na Mąkowarkę i dopłynąć do jez. Mąkowarskiego. W okolicznych lasach możemy zorganizować zabawy paintballowe.

4 dzień spływu
Odcinek: Prostynia (biwak Karpik) - Drawno
Długość trasy-ok. 17 km.
Czas spływu wraz z przystankami: ok. 4 godz.

Rzeka leniwie wije się wśród łąk i lasów-w bardzo czystej wodzie widać pływające pstrągi i klenie. Proponujemy zboczyć ze szlaku i udać się strugą Mąkowarką na wyjątkowo piękne jez. Mąkowarskie.
Biwak znajduje się w okolicy Drawna. Można zwiedzić ruiny zamku Wedlów z początku XIV wieku a potem obrać kierunek „zwiedzania” na liczne kafejki i inne lokale rozrywkowe...

5 dzień spływu
Odcinek: Drawno - biwak Barnimie
Długość trasy-ok. 14 km.
Czas spływu wraz z przystankami: ok. 4 godz.

Wpływamy na teren Drawieńskiego Parku Narodowego- rzeka zdecydowanie przyspiesza i chwila nieuwagi może zakończyć się wywrotką chociaż najtrudniejszy etap dopiero przed nami…:)
Biwak leśny-wspaniale położony na potężnej skarpie nad rzeką. Sklepów brak ale można przespacerować się 5 km. do wioski…

6 dzień spływu
Odcinek: biwak Barnimie - biwak Bogdanka
Długość trasy-ok. 11 km.
Czas spływu wraz z przystankami: ok. 4 godz.

Rzeka płynie tu szybko w wąskiej i wysokiej na 30 metrów dolinie; w nurcie zalegają liczne drzewa i głazy - odcinek stanowi prawdziwą „próbę sił” z dziką przyrodą i dostarcza naprawdę niezapomnianych wrażeń!!!
Etap nie jest długi ale ze względu na dużą ilość przeszkód na trasie potrzeba wiele czasu by go pokonać, jeśli dodatkowo mamy kajaki obciążone bagażami wyzwanie jest tym większe…

7 dzień spływu
Odcinek: biwak Bogdanka - Stare Osieczno
Długość trasy-ok. 25 km.
Czas spływu wraz z przystankami: ok. 6 godz.

Kolejny etap po Drawieńskim Parku Narodowym - nurt nadal szybki jednak koryto rzeki jest już szersze i nie ma tylu powalonych drzew, dopływamy do elektrowni Kamienna stanowiącej światowy unikat w dziedzinie techniki - elektrownia powstała w 1899 r. jako jedna z pierwszych na świecie i wciąż produkuje prąd..Czeka nas tu dosyć uciążliwa prawie 100 m. przenoska.
Za elektrownią Drawę zasila zamknięta dla kajakarzy rzeka Płociczna. Spływ kajakowy kończymy w Starym Osiecznie na biwaku po lewej stronie przed mostem.

 

powrót do Drawa >>