KORYTNICA

 

Wynajem kajaków możliwy jest w naszej bazie- campingu w Starej Korytnicy, można tam też przenocować i bezpiecznie zostawić auta. Polecamy to miejsce także jako stacjonarną bazę wypadową na poszczególne odcinki spływu.

Camping Dolina Korytnicy >>

Dojazd do bazy w St. Korytnicy >>

 

KORYTNICA to najciekawszy szlak kajakowy ze wszystkich dopływów Drawy. Doskonała propozycja spływu weekendowego lub tygodniowego w połączeniu z Drawą. Można nią pływać także w okresie gdy Drawa w Drawieńskim Parku Narodowym jest jeszcze zamknięta dla kajakarzy (15 III - 1 VII) a Korytnicą można dopłynąć do samej Bogdanki w DPN-nie. Jest też alternatywą we wszystkie weekendy, kiedy Drawa w parku narodowym jest strasznie zatłoczona i brak jest biletów wstępu do parku.


Oznakowany szlak kajakowy Korytnicy liczy 38 km i jest szlakiem o łatwym do średniego stopnia trudności, jednak czasem potrafi zaskoczyć :)

Ceny transportu kajaków z naszej bazy w Starej Korytnicy:

  • Mirosławiec jez. Kosiakowo – 150 zł
  • St. Korytnica – baza – 0 zł
  • Nowa Studnica - 150 zł
  • Nowa Korytnica – 200 zł
  • Sówka - 250 zł
  • Jaźwiny - 250 zł
  • Bogdanka – 250 zł

 

Opis szlaku:

Korytnica jest drugim, co do wielkości lewobrzeżnym dopływem  Drawy.
Rzeka rozpoczyna swój bieg niedaleko Mirosławca a jej długość wynosi około 45 km.
Wyjątkowo malownicza i jedna z ostatnich rzek o takich walorach przyrodniczo-krajobrazowych. Jeszcze kilka lat temu sporadycznie odwiedzana ze względu na brak opisów szlaku i zaplecza turystycznego. W 2004 roku szlak został szczegółowo opisany i oznaczony tablicami ze szkicem szlaku i podanymi odległościami, powstały też pola namiotowe umożliwiające noclegi na poszczególnych etapach.

Rzeka przepływa przez rozległe lasy obfitujące w zwierzynę i słynące z grzybów. W krystalicznie czystej wodzie występują pstrągi i lipienie a przy brzegach można zobaczyć bobrowe żeremia. W górze czasem pojawiają się orły bieliki.

Korytnica wpływa do Drawy na biwaku Bogdanka na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego więc można kontynuować spływ Drawą aż do Krzyża.


38 km. – jez. Kosiakowo koło Mirosławca, nad jeziorem jest pole namiotowe z dużym pomostem i piaszczystą plażą. Wpływ na Korytnicę znajduje się na przeciwległym krańcu jeziora i jest oznakowany.



36,5 km. - Młyn rzeczny Wilhelma, przenosimy kajaki 20m. prawą stroną drogi. Za młynem rozpoczyna się piękny przełomowy odcinek rzeki. Szerokość szlaku nie przekracza 3 m, głębokość do 50 cm,  prędkość nurtu ok. 1,3 m/s. Na trasie napotkamy kilka powalonych drzew, które trzeba ominąć lub przerzucić przez nie kajaki uwarzając na dość silny nurt, który jednak w znacznym stopniu zależy od poziomu wody. Z prawej strony do Korytnicy wpływa dopływ-rzeka Młynówka niosąca wody z jez. Gniewosz.



35,5 km. -  Drugi zabytkowy młyn wodny z progiem i przepławką dla ryb łososiowatych, kajaki przenosimy prawą stroną (przenoska i miejsce zrzutu kajaków są oznakowane)  Przy końcu przenoski dogodne miejsce na odpoczynek. Dalej nieco wolniejszy odcinek przez podmokły las mieszany, w rzece nadal zdarzać się mogą przeszkody w postaci dużych kamieni i powalonych drzew.

31,5 km. - Stara Korytnica - ruiny starego młyna rzecznego. Z rzeki doskonale słychać szum spadającej ze starego progu wody. Ostre jak brzytwa kamienie pod progiem i siła nurtu zmuszają do przenoski. Kajaki wyciągamy przed mostem i przenosimy kilkanaście metrów przez drogę. W wiosce jest sklep, więc można uzupełnić prowiant. Ok. 300 m. od przenoski na prawym brzegu rzeki jest duże i dobrze wyposażone pole biwakowe z prysznicami i WC. Mieści się tutaj jedna z naszych baz kajakowych.



30,5 km. - Bród na końcu wsi, konieczna jest krótka przenoska prawą stroną. Część kajakarzy dopiero tutaj rozpoczyna spływ Korytnicą, tracą jednak wtedy bardzo ładny górny odcinek przełomowy. Za wioską rzeka zwalnia i robi się głębsza do ok. 80 cm. Przez kolejnych kilka kilometrów szlak meandruje pośród łąk. Po drodze mijamy 3 jazy, które są możliwe do przepłynięcia w zależności od pozycji ustawienia zastaw. Na trzecim jazie trzeba szczególnie uważać a najlepiej przenieść kajaki lewym brzegiem. Mijamy most drewniany w pobliżu jez. Czarnego i dalej płyniemy już w lesie. Dookoła robi się coraz bardziej malowniczo za sprawą wysokich piaszczystych skarp.



25 km. - Drewniany most na drodze do Nowej Studnicy. Za mostkiem po lewej stronie jest dogodne miejsce do odpoczynku.

23,7 km. -  jez. Stadnickie. Jest to bardzo płytkie wąskie jezioro o długości kilkuset metrów. Zazwyczaj możemy oglądać tu duże ilości różnego wodnego ptactwa. Przepływając przez jezioro należy bezwzględnie trzymać się lewego brzegu i nie skracać trasy bo przy niskim poziomie wody można utknąć w mule.

23 km. -  Oznakowany wypływ z jez. Studnickiego. 200 m dalej mijamy zniszczony metalowy most kolejowy starej linii kolejowej ze Stargardu Szczecińskiego do Piły. Z nasypu rozciąga się widok na okolicę.



22,4 km.  - Resztki leśnego mostu drewnianego. Wpływamy do lasu, rzeka momentami rozlewa się, występują liczne odnogi jednak nie na tyle duże żeby pomylić je z głównym nurtem.

20,6 km. -  miejsce po nieistniejącej osadzie Brodźce. Kiedyś istniał tu bród którym przepędzano bydło na drugą stronę rzeki. Warto zwrócić uwagę na piękne okazy rosnącego tu starodrzewu.

20 km. -  Jez. Nowa Korytnica, duże ok. 100 hektarowe bardzo urokliwe jezioro o głębokości 4-5 m. słynące z dużej ilości ryb. Wokół jeziora sosnowe lasy. Do jeziora z prawej strony wpływa kolejny dopływ Korytnicy rzeka Kamionka. W połowie jeziora po prawej stronie leśne, bardzo ładne pole namiotowe nadleśnictwa Kalisz Pomorski- biwak należy uzgodnić - tel. 94 361 62 73.

17 km. -  Nowa Korytnica. Most na drodze asfaltowej na końcu jeziora. Po lewej stronie na jeziorze N.Korytnica ok. 200m. od mostu znajduje się  pole namiotowe. Za mostem rozpoczyna się kilku kilometrowy znacznie wolniejszy odcinek, rzeka płynie wśród podmokłych łąk i szuwarów.

16,2 km. -  Rozwidlenie szlaku. Płyniemy PRAWĄ stroną. Lewa odnoga po ok. 50 m. kończy się w szuwarach i w razie pomyłki trzeba wracać pod prąd (na szczęście niezbyt silny).



10,0 km. - tzw.Sołtysi Mostek od tego miejsca rzeka przyspiesza i już na stałe żegnamy się z łąkami. Wpływamy do lasów łączących się już z lasami pobliskiego Drawieńskiego Parku Narodowego dlatego płynąc cicho możemy spodziewać się spotkań z dzikimi zwierzętami, które często możemy zobaczyć tuż przy rzece.

6,8 km. -  Most betonowy na drodze Jelenie-Dominikowo (uwaga na głowy!) Zaraz za mostem śluza ze stopniem wodnym w wiosce Sówka. Kajaki przenosimy przez drogę lewą stroną. Za śluzą rzeka znów przyspiesza a po prawej stronie mijamy stawy rybne. W Sówce znajduje się tez bardzo ładne pole namiotowe.



5,0 km. -  Kolejny drewniany mostek

4,5 km. -  Jaz. W zależności od poziomu wody można spłynąć prawą śluzą. Nieco dalej wpływamy na niewielkie rozlewisko przed stopniem wodnym.

3,8 km. -  Stopień wodny małej elektrowni wodnej w Jaźwinach. W XIX w. była tu fabryka papieru, później produkowano wełną drzewną. Kajaki przenosimy prawym brzegiem ok. 20m. zgodnie z oznakowaniem. Za przenoską czeka nas najpiękniejszy przełomowy odcinek szlaku nieco podobny do przełomu z Mirosławca do St. Korytnicy lecz z większą ilością wody i jeszcze szybszym nurtem. Potężne bukowe lasy rosnące na wysokich skarpach przy rzece tworzą prawdziwie baśniowy widok. Korytnica miejscami wije się wśród skarp tak silnie, że sprawia wrażenie jakby zawracała. W nurcie pojawiają się powalone drzewa i kamienie co sprawia, że ostatnie kilometry trasy są szczególnie emocjonujące.

0,0 km. -  Mijamy betonowy most drogowy na drodze do Głuska i wpływamy na biwak Bogdanka. Jesteśmy już w Drawieńskim Parku Narodowym. Po prawej stronie widać wiaty jednego z największych pól biwakowych na szlaku Drawy. Przybijamy z prawej strony przy pierwszej wiatce lub płyniemy kilkadziesiąt metrów dalej do głównego pomostu przy ujściu Korytnicy do Drawy (tam jednak może być tłoczno, szczególnie w weekendy).

Z Bogdanki można kontynuować spływ Drawą aż do Krzyża, zajmie to od 2 do 4 dni w zależności od długości planowanych dziennych etapów. Rozpoczynając spływ Korytnicą w Mirosławcu i łącząc go z Drawą możemy spędzić cały tydzień na pięknych, krystalicznie czystych rzekach.

Uwaga: Jeżeli zamierzamy  kontynuować spływ Drawą lub nocować na Bogdance należy pamiętać, że na terenie DPN-u obowiązują opłaty pobytowe.