Parsęta

Parsęta jest chyba najdzikszą rzeką Pomorza, odcinek górnej Parsęty jest momentami bardzo uciążliwy ze względu na liczne zwalone drzewa i gęste łozy. Cały trud trasy rekompensuje jednak cisza i otoczenie gęstych lasów. Płynąc ostrożnie można zobaczyć sarny a nawet jelenie przy samej rzece. Trasa górnej Parsęty raczej nie nadaje się na duże spływy z uwagi na brak wystarczająco dużych miejsc biwakowych, generalnie z biwakami w górnym biegu jest ciężko ale to właśnie ten odcinek polecamy jako najciekawszy.

 

 

Proponowane etapy spływu:

1 etap

okolice St. Chwalimia - Krosino 

długość etapu: 20 km.

Spływ można rozpocząć na moście na drodze nr 177 pomiędzy Starym Chwalimiem a Wielawinem, ale aż do okolic Krosina, czyli przez prawie 20 km. jest to raczej trasa dla jedynek. Rzeka jest tu miejscami bardzo płytka jest wiele drzew i kamieni a także miejscami bardzo silny nurt. Spływ dwójkami można spokojnie rozpocząć w okolicach Zwortowa (5 km przed Krosinem)-wpływa tam do Parstęty rzeczka Trzebiegoszcz, kto nie zna okolicy może mieć problem tam dojechać, ale po umówieniu się z nami np. w Krosinie możemy poprowadzić.

 2 etap

Krosino - Doble

długość etapu: 8 km.

Bez problemów nawigacyjnych spływ możemy rozpocząć w Krosinie-Parsęta przyjmuje nieco powyżej Krosina kilka dopływów więc wody jest zdecydowanie więcej a szerokość rzeki dochodzi do 10m., jednak nie płynie się wcale szybko-w rzece nadal jest wiele zwalonych drzew a brzegi porastają gęste krzaki zagradzając czasem nawet całe koryto rzeki. Okolica rzeki urzeka dziewiczym charakterem. Miejscami rzeka mocno meandruje i tworzy wiele starorzeczy.

3 etap

Doble - Stare Dębno

długość etapu: 12 km

Odcinek leśno-łąkowy. Rzeka ma wciąż podobny charakter-miejscami przedzieramy się przez zwężenia między krzakami, ale drzew w rzece jakby mniej.. Miejsca na biwak najlepiej szukać po lewej stronie na skarpie przed mostem na drodze nr 170 do Tychowa (przy samym moście nie ma miejsca na biwak)

4 etap 

St. Dębno - most, okolice Tychówka

długość etapu: 10 km

Rozpoczynamy najbardziej malowniczy etap spływu-wkrótce za mostem Parsęta przyjmuje wody Dębnicy i robi się dużo szersza i głębsza. Nurt jest coraz szybszy, wpływamy w las, pojawiają się ładne skarpy. Wciąż jednak płynięcie wymaga dużej uwagi bo niewłaściwe napłynięcie na przeszkodę w licznych zwężeniach grozi wywrotką. W okolicach Osówka mijamy ruiny starego młyna- w tym miejscu rozpoczyna się przełomowy odcinek rzeki. Po prawej stronie przed mostem jest parking i bar.

5 etap

Tychówko - Byszyno

długość etapu: 17 km

Bardzo ładny przełomowy odcinek. Początkowo cały czas płyniemy lasem, nurt jest szybki a w kilku miejscach drzewa w całości tarasują koryto rzeki. Za Ryszczewem powoli wypływamy z lasu na łąki, nurt zwalnia a rzeka staje się szersza.

6 etap

Byszyno - Rościno

długość etapu: 15 km

Początkowo rzeka mocno meandruje wśród łąk, po kilku kilometrach docieramy do Białogardu, gdzie można uzupełnić zaprowiantowanie. Przepływamy pod mostem drogowym i kolejowym oraz przez próg, gdzie  w zależności od stanu wody trzeba przenosić kajaki (mniej doświadczeni kajakarze powinni przenieść ten próg). Wypływając z miasta mijamy dopływ Leśnicę. Za Białogardem rzeka znacznie zwalnia i robi się dużo szersza, od tego odcinka jest już w całości uregulowana i traci swój pierwotny dziki charakter. W Rościnie czeka nas ok 50m przenoska na starej elektrowni.

7 etap

Rościno - Karlino

długość etap: 10 km

Za Rościnem rzeka znów przyspiesza i zwiększa szerokość, głównie dzięki dwóm dużym dopływom-Topieli i Pokrzywnicy. Głębokość wynosi od 0,5 do 2 m, a dno jest twarde i miejscami kamieniste. Dopływamy do Karlina, gdzie można odpocząć na niedawno wybudowanej przystani kajakowej i polu biwakowym. Poniżej stanicy do Parsęty wpada jej największy dopływ Radew-odtąd wody jest już zdecydowanie więcej.

 8 etap

Karlino - most Wrzosowo-Kłopotowo

długość etapu: 14 km

Za miastem Parsęta znów może się podobać- powoli zagłębiamy się w coraz większe lasy a nurt znów przyspiesza.  W nurcie pojawiają się drzewa, ale ze względu na znaczną szerokość rzeki łatwo je ominąć.

9 etap 

most Wrzosowo-Kłopotowo - most Pustawy - Ząbrowo

długość etapu: 18 km

Charakter rzeki niewiele się zmienia, dołączają kolejne dopływy, więc szerokość rzeki znów się zwiększa do ponad 30 m. Przed mostem po lewej stronie na skarpie jest dogodne miejsce biwakowe.

10 etap

 most Pustawy - Ząbrowo - Kołobrzeg

długość etapu: 18 km 

Jeśli przy brzegach pojawią się ogródki działkowe to znak, że wpływamy do Kołobrzegu-mamy dwa możliwości przepłynięcia przez miasto: pod pierwszym napotkanym mostem pokonujemy bystrze lewą stroną. Za mostem wykonujemy nawrót i wpływamy w Kanał Drzewny. Trzymając się prawej strony, opływamy Wyspę Solną. Spływ kończymy przy Hali Milenium. Możemy też wybrać drugą opcję i popłynąć środkiem miasta. Za mostem kolejowym, skręcamy w lewo i wpływamy do portu jachtowego, gdzie można zakończyć spływ.

 

UWAGA: Proponowane etapy są skalkulowane dla początkujących, od Białogardu na rzece nie ma już przeszkód i płynie się szybko-nawet średnio doświadczeni kajakarze mogą spokojnie dopłynąć z Białogardu do Kołobrzegu w 3 dni, jednak wcześniej rozpisanych odcinków nie radzimy wydłużać (noc na zawalonej drzewami Parsęcie nie należy do szczytu przyjemności). Początek i koniec etapu w przypadku Parsęty nie zawsze oznacza, że jest tam pole biwakowe lub miejsce gdzie można się rozbić! Takich trzeba szukać na trasie.Przy wydaniu kajaków możemy podpowiedzieć gdzie warto szukać..