Drawa w 1 dzień


Odcinek: Rzepowo k. Czaplinka – jez. Wilczkowo k. Złocieńca
Długość trasy: ok. 12 km.
Czas spływu –ok. 5 godz.
Opis: rozpoczynamy w uroczej małej wiosce znajdującej się w sercu Drawskiego Parku Krajobrazowego. Warto tu zwiedzić podworski park z okazami drzew pomnikowych. Płyniemy wśród starych lasów płytką i krętą na tym odcinku Drawą. Nurt jest wartki dlatego nie zmęczymy się zbytnio wiosłowaniem:)  Po drodze mijamy zabytkowy XIX wieczny młyn w Głęboczku i wpływamy na jez. Krosino,  gdzie dobrze jest zrobić przerwę na kąpiel. Za jeziorem zbaczamy z utartego szlaku Drawy-niedaleko za jeziorem odbijamy z głównej trasy i  poprzez dawny rezerwat bobrów wpływamy na słynące z krystalicznie czystej wody jezioro Wilczkowo. Pod koniec tego otoczonego bukowymi lasami jeziora kończymy nasz spływ w miejscu doskonałym do kąpieli.

Odcinek:  Wilczkowo - Rzęśnica,
Długość trasy: ok.  9 km
Czas spływu: -ok. 3,5  godz.
Opis: Wracamy na szlak Drawy i po chwili dopływamy do Złocieńca, gdzie czeka nas przenoska przez drogę. Dalej rzeka spokojnie meandruje wśród łąk a my możemy podziwiać przyrodę Drawskiego Parku Krajobrazowego. W Złocieńcu można zrobić przerwę przeznaczoną na zwiedzanie miasteczka lub posiłek w restauracji. UWAGA-niestety okolice przenoski w Złocieńcu znane są z częstych kradzieży sprzętu-należy koniecznie zostawić kogoś przy kajakach!!!

Spływ kończymy przy moście w Rzęśnicy (zaraz za mostem po lewej stronie jest pole namiotowe, ale zdecydowanie lepiej wodować się przed mostem po prawej stronie. Wcześniej przepływamy pod mostem kolejowym za którym po ok. 800m. jest mały mostek-„nasz” most znajduje się ok. 3 km. za mostem kolejowym
 
Odcinek: Gudowo jez. Lubie – jez. Wiry
Długość trasy: 18 km.
Czas spływu: 5-6 godz.
Poziom trudności średni: zalecane jest by osoby płynące pierwszy raz były w kajaku z kimś, kto już kiedyś pływał. Trasa jest jednak bezpieczna nawet dla początkujących-grozi co najwyżej wywrotką w stosunkowo płytkiej wodzie.
Opis: bardzo ciekawy etap przez wielu uważany za najpiękniejszy odcinek na całej Drawie-płyniemy przez potężne lasy Puszczy Drawskiej do jez. Wiry, za którym już są zamknięte tereny poligonów. Rzeka na kilku odcinkach przybiera tu charakter górski, więc emocji na pewno nie zabraknie. Woda jest kryształowa i bardzo przejrzysta także można oglądać pływające tu pstrągi i lipienie. Większość trasy pokonujemy rzeką-na końcu przepływamy przez dwa  leśne jeziora.
 

Odcinek: Prostynia camping Karpik – Drawno
Długość trasy: 14 km.
Czas spływu: 3,5 godz.
Trasa wiedzie Drawą od Prostyni do Drawna, jest to etap ciekawy, bardzo zróżnicowany z kilkoma dogodnymi miejscami do kąpieli. Czysta woda pozwala oglądać pływające pod kajakami ryby a dość silny nurt nie pozwala zmęczyć się zbytnio wiosłowaniem.   
 
UWAGA: czas spływu podany jest orientacyjnie-proszę pamiętać, że wystarczy jedna niedoświadczona załoga w składzie spływu lub niekorzystne okoliczności przyrody a czas płynięcia może się wydłużyć nawet dwukrotnie!