Piława – propozycja weekendu (2dni płynięcia)

Proponowany przyjazd w piątkowe popołudnie, nocleg na biwaku koło naszej bazy kajakowej w Nadarzycach, gdzie zostają auta, lub też wyjazd na biwak startowy (razem z kajakami).

 

1. propozycja - odcinek: Starowice – Szwecja

Dzień pierwszy

Odcinek: Starowice – Nadarzyce
Długość trasy: 12km
Czas spływu: ok. 5 godz.

 

Rozpoczynamy na ładnej, leśnej polanie położonej w wyjątkowym miejscu. Znajdują się tutaj liczne, dobrze zachowane bunkry Wału Pomorskiego-systemu niemieckich umocnień wybudowanego w latach 1932-1936 składającego się z ponad 900 żelbetonowych bunkrów, urządzeń hydrotechnicznych i wielu kilometrów okopów. W planie mamy zarezerwowane pół godzinki na zwiedzanie okolicy.

Po krótkiej wycieczce rozpoczynamy nasz spływ. Piława jest tu jeszcze dość płytka ale nurt jest już odczuwalny. Po chwili mijamy pozostałości kolejnej niemieckiej tamy wchodzącej w skład systemu bunkrów i wpływamy na niezwykły akwen-Rozlewiska Nadarzyckie stanowiące obszar krajobrazu chronionego-

stworzone przez Niemców sztucznym spiętrzeniem Piławy stanowią teraz niepowtarzalny zespół jeziorek i zalewów tworzących niesamowity labirynt wijący się wśród wysepek, cyplów i zatoczek. Możemy tu podziwiać całe „pola” lilii wodnych sprawiające niesamowite wrażenie, jest to także prawdziwy raj dla czapli, żurawi i kormoranów a wysoko w górze krążą orły bieliki.

Za zalewami krótka przenoska przez małą tamę dzięki budowie której powstały zalewy. Wpływamy na rzekę, która jest teraz zdecydowanie szybsza, mijamy resztki młyna wodnego, który istniał tutaj od 1602r. i wpływamy do Nadarzyc- dopływamy niemal pod same drzwi naszego miejsca noclegu….

Dzień drugi

Odcinek: Nadarzyce – Szwecja (lub Zdbice)
Długość trasy: 18km
Czas spływu: 5-6 godz. (do Zdbic 3 godz.)

 

Najpiękniejszy odcinek Piławy. Cały etap wśród pięknych, starych lasów. W rzece woda tak krystalicznie czysta, że można obserwować występujące tu licznie pstrągi. Nurt jest dosyć szybki, więc nie zmęczymy się wiosłowaniem-warto natomiast podziwiać piękno śródleśnego krajobrazu i od czasu do czasu koncentrować się na omijaniu zwalonych w koryto rzeki drzew… Po krótkiej przerwie na śródleśnej polanie wpłyniemy do Szwecji i to bez paszportów:).. Nazwa wzięła się stąd, że podczas potopu szwedzkiego wioska stawiła zbrojny opór wojskom szwedzkim. Istnieje możliwość skrócenia etapu i zakończenia spływu na leśnej polanie koło Zdbic (po ok. 10 km. płynięcia)

2. propozycja - odcinek: Nadarzyce - Szwecja

Dzień pierwszy

Odcinek: Nadarzyce - Zdbice
Długość trasy: 8 km
Czas spływu: ok. 3 godz.

 

Najpiękniejszy odcinek Piławy. Cały etap wśród pięknych, starych lasów. W rzece woda tak krystalicznie czysta, że można obserwować występujące tu licznie pstrągi. Nurt jest dosyć szybki, więc nie zmęczymy się wiosłowaniem-warto natomiast podziwiać piękno śródleśnego krajobrazu i od czasu do czasu koncentrować się na omijaniu zwalonych w koryto rzeki drzew… Kończymy etap na pięknej śródleśnej polanie, na której możemy przygotować ognisko.

 

Dzień drugi

Odcinek: Zdbice-Szwecja
Długość trasy: 9 km
Czas spływu: ok. 3 godz.

 

W dalszym ciągu płyniemy przez lasy, ale rzeka staje się trochę szersza i łatwiej już omijać zwalone w nurt drzewa.

Spływ kończymy w Szwecji - nazwa wzięła się stąd, że podczas potopu szwedzkiego wioska stawiła zbrojny opór wojskom szwedzkim.

 

powrót do Piława >>