Czernica

Czernica jest lewym dopływem Gwdy. Początek bierze w powiecie bytowskim, na zachodnich krańcach województwa pomorskiego. Długość rzeki wynosi 56 km, średni spadek 1,5 promila. W środkowym biegu przyjmuje  duży prawy dopływ Białą, będącą także szlakiem kajakowym. Cały szlak znajduje się na mapach w skali 1:100000 Szczecinek  i Chojnice z serii Mapa Topograficzna Polski (wydanie turystyczne).


Spływ można rozpocząć z  drugiego (licząc z prądem rzeki) mostu drogowego w Pieniężnicy. Do miejsca wodowania dojeżdżamy 3 km z Brzezia (jest drogowskaz), leżącego przy trasie nr 25 między Człuchowem a Koszalinem.

Pierwszy odcinek nadaje się bardziej dla jedynek, ewentualnie pustych dwójek polietylenowych (ale nie dużych typu vista).

Spływ dwójkami najlepiej  rozpocząć od okolic leśniczówki Głuszec-do przepłynięcia będzie wtedy ok. 32 km. Od leśnictwa Głuszec  Czernica płynie w lesie, (wcześniej jest różnie, ale w większości mamy pola i łąki). W rzece są  zwalone drzewa, gałęzie, krzaki- generalnie dużo przeciskania i manewrowania. Wszystko to jednak w pięknej leśnej głuszy. Po 10 km. dopływamy do betonowego mostu w Dzikowie. Obok znajduje się pięknie położone gospodarstwo agroturystyczne-pyszne pstrągi i pierogi..

Dalej rzeka jest już szersza, przeszkód mniej dlatego płynie się odpowiednio szybciej. W okolicach leśniczówki Sarniak jest dogodne miejsce do biwakowania.
Kolejnym etapem spływu jest już miasteczko Czarne, skąd już tylko 9 km. do ujścia do Gwdy. W Czarnym czeka nas jeszcze przenoska przez zaporę. Dalej rzeka jest już głęboka i miejscami bardzo szeroka.
Na deser czeka nas jeszcze bardzo ładny przełom rzeki wraz z kilkoma bystrzami. Po wpłynięciu na Gwdę najlepiej zabiwakować w okolicach elektrowni Węgorzewo 5 km. poniżej ujścia Czernicy.