Drawa


Trasa spływu: Czaplinek – Krzyż
Łączna długość: 180 km
Poziom trudności: średni

Wynajem kajaków możliwy jest w  naszej bazie w Rzepowie k. Czaplinka lub w Starej Korytnicy k. Kalisza Pomorskiego- można tam też bezpiecznie  zostawić auta.

UWAGA - z bazy w Rzepowie wynajmujemy kajaki wyłącznie na spływy wielodniowe . Kajakami na spływy 1-dniowe i weekendy oraz sprzedażą ryb w Rzepowie  zajmuje się Tomek Danielewski tel. 663 810 250


Drawę należy zaliczyć do najpiękniejszych szlaków kajakowych nie tylko Polski ale i całej Europy. Niewątpliwie jest to najszybsza i najbardziej emocjonująca rzeka nizinna Polski. Tak duża atrakcyjność szlaku wynika z czystości wody, urozmaiconej rzeźby terenu ,a także z występowania unikalnych kompleksów leśnych. Bezsprzecznie najpiękniejszy odcinek rzeki biegnie przez Puszczę Drawską na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego. Rzeka płynie tu doliną wcinającą się głęboko w wysokie i strome brzegi porośnięte wspaniałymi lasami. Szlak Drawy nazywany jest też szlakiem papieskim- w latach swej młodości wielokrotnie pokonywał go Jan Paweł II.

 Koszt transportu kajaków z naszej bazy w Rzepowie do wybranych miejsc na szlaku Drawy*:

  • Stare Drawsko - 150 zł
  • Czaplinek - 100 zł
  • Rzepowo baza - 0 zł
  • Lubieszewo - 200 zł
  • Gudowo - 220 zł
  • Drawsko Pomorskie - 220 zł
  • Karwice biwak leśny - 340 zł
  • jez. Wiry początek poligonów - 340 zł
  • Prostynia most/bar - 420 zł 
  • Prostynia camping Karpik - 440 zł
  • Drawno - 450 zł
  • Barnimie most - 480 zł
  • Bogdanka - 490 zł
  • Stare Osieczno - 490 zł
  • Krzyż - 540 zł
  • Przeborowo - 590 zł

 Koszt transportu kajaków z bazy w Starej Korytnicy*

  • Lubieszewo - 300 zł
  • Gudowo - 300 zł
  • jez. Lubie - wypływ Drawy - 300 zł
  • jez. Wiry - początek poligonów - 300 zł
  • Przewózka przez poligon - 300 zł (do 10 kajaków i 8 os.)
  • Prostynia - 200 zł
  • Prostynia Karpik – 220 zł
  • Drawno – 200 zł
  • Barnimie – 250 zł
  • Bogdanka – 300 zł
  • Sitnica – 320 zł
  • Głusko - 300 zł
  • Kamienna – 300 zł
  • St. Osieczno – 350 zł
  • Krzyż – 450 zł
  • Przeborowo - 490 zł

 5

* ceny podane są dla ilości kajaków do 10 szt. Na terenie DPN odbieramy kajaki wyłącznie po lewej stronie rzeki, ze względu na fatalny dojazd nie jeździmy na bindugę Barnimie i biwak Pstrąg.

OPIS CAŁEJ TRASY

DRAWA Trasa Czaplinek - Rzepowo

1 dzień spływu
Odcinek: jez. Drawskie (z Czaplinka) - wyspa Bielawa – Rzepowo .
Długość trasy-ok. 14 km.
Czas spływu wraz z przystankiem na wyspie: ok. 5 godz.,(zwiedzanie ruin zamku-dodatkowo 1,5 godz.)

Opis: Trasa prowadzi przez najpiękniejsze jezioro Pomorza- jez. Drawskie, drugie co do głębokości jezioro w Polsce, otoczone malowniczymi wzniesieniami i pagórkami. Duża liczba zatok i stromych klifowych brzegów sprawia niepowtarzalny klimat. Długość lini brzegowej wynosi aż 76 km. a kształt jeziora  przypomina labirynt. Po drodze możliwość  spaceru ścieżką przyrodniczą po największej spośród 14-nastu  wysp jeziora. Możliwe jest też odwiedzenie pobliskiego Starego Drawska  gdzie zachowała się największa atrakcja turystyczna pojezierza-ruiny zamku joannitów z około 1360 r. Z ruin roztacza się piękny widok na jezioro.
Wśród malowniczych wysepek pokonujemy Zatokę Rzepowską i wpływamy na Drawę-płyniemy niespełna 2-kilometrowym odcinkiem bardzo czystej rzeki, nurt jest jeszcze bardzo słaby, w rzece nieliczne przeszkody w postaci zwalonych starych drzew, które z łatwością omijamy. Następnie przepływamy małe jeziorko Rzepowskie, znów wpływamy na rzekę i po ok.1 km. dopływamy do Rzepowa gdzie kończymy etap. Tuż obok miejsca zakończenia spływu znajduje się bardzo interesujący park podworski z dwoma potężnymi daglezjami pomnikami przyrody.


2 dzień spływu
Odcinek: Rzepowo - Dalewo
Długość trasy-ok. 23 km.
Czas spływu wraz z przystankami: ok. 6 godz.

 Po drodze mijamy XIX-wieczny młyn wodny w Głęboczku gdzie czeka nas krótka przenoska. Następnie wpływamy na jez. Krosino, a potem znowu na Drawę, która przepływa obok rezerwatu bobrów. Kilka kilometrów za jeziorem mijamy Złocieniec (przenoska przez most). Rzeka jest nieco wolniejsza i wije się malowniczo wśród łąk. Po drodze mijamy Rzęśnicę, rzeka trochę przyspiesza i staje się bardziej kręta.
Biwakujemy w Dalewie-pole biwakowe przy rzece, sklep w odległości ok. 2 km. W  pobliżu gniazduje kilka par orłów bielików

3 dzień spływu
Odcinek: Dalewo - Gudowo
Długość trasy-ok. 20 km.
Czas spływu wraz z przystankami: ok. 5 godz.
       
Po drodze mijamy pozostałości słowiańskiego grodziska, i po ok. 2 godz. płynięcia przepływamy przez Drawsko Pomorskie gdzie można zrobić przerwę na lody, wysłanie kartek pocztowych itp., dalej  rzeka przyspiesza i wpływamy w prawdziwy „zielony tunel” na końcu którego wita nas piękne jez. Lubie. Po 3 km. na jeziorze kończymy spływ na polu namiotowym w Gudowie.

4 dzień spływu
Odcinek: Gudowo nad jez. Lubie – biwak leśny za jez.Lubie
Długość trasy-ok. 16 km.
Czas spływu wraz z przystankami: ok. 4 godz.

 Trasa  wiedzie przez szerokie wody pięknego jez. Lubie. Będziemy przepływać obok Karwic-zamknietego wojskowego ośrodka-miejsca słynnego „obiadu drawskiego” podczas którego nastąpił bunt generałów przeciw cywilnemu dowództwu armii.
Za jeziorem rozpoczyna się  jeden z najpiękniejszych odcinków rzeki - płyniemy coraz szybszym nurtem wśród wspaniałych lasów Puszczy Drawskiej. Pojawiają się pierwsze płytkie bystrza-przedsmak emocji, które czekają na nas w parku narodowym…
Biwak leśny z dala od cywilizacji…

 5 dzień spływu
Odcinek: biwak leśny za jez.Lubie - Prostynia (biwak Karpik)
Długość trasy-ok. 20 km.
Czas spływu wraz z przystankami: ok. 4,5 godz.

Po przepłynięciu 5 km. dopływamy do mostu za którym jest zamknięta strefa poligonów - dalszy etap pokonujemy lądem, chyba że ktoś ma pozwolenie od wojskowych. Kajaki i dobytek przewozimy ok. 25 km. do Prostyni lub dalej do biwaku Karpik. Obok mostu jest bar gdzie można zjeść coś ciepłego.Po przewiezieniu sprzętu polecamy wycieczkę kajakową na rzekę Głęboką i dopłynięcie do jez. Trzebuń
W pobliżu biwaku jest sklep i bar. Na biwaku są prysznice.

 6 dzień spływu
Odcinek: Prostynia (biwak Karpik) - Drawno
Długość trasy-ok. 17 km.
Czas spływu wraz z przystankami: ok. 4 godz.

Rzeka leniwie wije się wśród łąk i lasów-w bardzo czystej wodzie widać pływające pstrągi i klenie. Proponujemy zboczyć ze szlaku i udać się strugą Mąkowarką na wyjątkowo piękne jez. Mąkowarskie.
Biwak znajduje się w okolicy Drawna. Można zwiedzić ruiny zamku Wedlów z początku XIV wieku a potem obrać kierunek „zwiedzania” na liczne kafejki i inne lokale rozrywkowe...

7 dzień spływu
Odcinek: Drawno - biwak Barnimie
Długość trasy-ok. 14 km.
Czas spływu wraz z przystankami: ok. 4 godz.

Wpływamy na teren Drawieńskiego Parku Narodowego- rzeka zdecydowanie przyspiesza i chwila nieuwagi może zakończyć się wywrotką chociaż najtrudniejszy etap dopiero przed nami…:)
Biwak leśny-wspaniale położony na potężnej skarpie nad rzeką. Sklepów brak ale można przespacerować się 5 km. do wioski…

8 dzień spływu
Odcinek: biwak Barnimie - biwak Bogdanka
Długość trasy-ok. 11 km.
Czas spływu wraz z przystankami: ok. 4 godz.

Rzeka płynie tu szybko w wąskiej i wysokiej na 30 metrów dolinie; w nurcie zalegają liczne drzewa i głazy - odcinek stanowi prawdziwą „próbę sił” z dziką przyrodą i dostarcza naprawdę niezapomnianych wrażeń!!!
Etap nie jest długi ale ze względu na dużą ilość przeszkód na trasie potrzeba wiele czasu by go pokonać, jeśli dodatkowo mamy kajaki obciążone bagażami wyzwanie jest tym większe…

9 dzień spływu
Odcinek: biwak Bogdanka - Stare Osieczno
Długość trasy-ok. 25 km.
Czas spływu wraz z przystankami: ok. 6 godz.

Kolejny etap po Drawieńskim Parku Narodowym - nurt nadal szybki jednak koryto rzeki jest już szersze i nie ma tylu powalonych drzew, dopływamy do elektrowni Kamienna stanowiącej światowy unikat w dziedzinie techniki - elektrownia powstała w 1899 r. jako jedna z pierwszych na świecie i wciąż produkuje prąd..Czeka nas tu dosyć uciążliwa prawie 100 m. przenoska.
Za elektrownią Drawę zasila zamknięta dla kajakarzy rzeka Płociczna. Spływ kończymy w Starym Osiecznie na biwaku przed mostem.

10 dzień spływu
Odcinek: Stare Osieczno - Krzyż
Długość trasy-ok. 25 km.
Czas spływu wraz z przystankami: ok. 6 godz.

 Na ostatnim etapie spływu Drawa jest już bardzo głęboka, co razem z silnym nurtem sprawia, że przy wysokim stanie wody ostatni odcinek  należy uznać za dość niebezpieczny. Rzeka płynie przez lasy, od czasu do czasu trasę przegradzają zwalone w nurt drzewa. Spływ można zakończyć kilka kilometrów od Krzyża na polu namiotowym w Przeborowie lub przy moście w Krzyżu.