Szczyra

Lewy dopływ Gwdy. Źródła ma na wysokości 164m npm, w okolicach wsi Biskupnica, leżącej 10km w linii prostej na zachód od Człuchowa. Płynie w kierunku południowo – zachodnim, przecinając duże obszary lasów, kilka km przed Gwdą łączy się z Chrząstową i wpada do Gwdy 1 kilometr powyżej Lędyczka na wysokości 106m npm.
Długość rzeki 30km.
Górny bieg rzeki jest nie dostępny dla kajaków z powodu małej ilości wody. Do środkowego dostęp jest mocno utrudniony.

Środkowy odcinek o długości ok. 6 km. dostępny tylko dla jedynek.  Poniższy opis jest zapisem jednego z odcinków spływu pamięci Jędrasa, który odbył się w dniach 28-30.03.2008r. Autorem opisu jest Jacek Skoczylas.

5,7km (14,00km Szczyrej) – Stary betonowy most w lesie, odległy o 1,5km od położonej na północny zachód leśniczówki „Skowarniki”, gdzie zostawiamy samochody. Dojazd do rzeki z leśniczówki jest o tej porze roku utrudniony, z uwagi na leśny charakter drogi, rozjeżdżonej przez ciężki sprzęt. Udaje się nam to dzięki temu, że mamy samochód terenowy. Jest to chyba jedyne dogodne miejsce, umożliwiające na tej wysokości rozpocząć spływ. Do innych miejsc rzeki prowadzą drogi leśne, będące w złym stanie i są one znacznie oddalone od miejsc zamieszkałych gdzie można by zostawić samochody. Do leśniczówki dojeżdża się duktem, (częściowo bruk) ze wsi Domisław, położonej od niej w odległości 1,5km na północny zachód. Pogoda jest wysoce sprzyjająca. Niebo bezchmurne okrasza świat pełnym słońcem. Rzeka jest szeroka na ok. 5m, głęboka na ok.0,6m. Płyniemy cały czas w lesie, dolina  miejscami zakończona wysokimi skarpami. Kilkadziesiąt metrów za mostem napotykamy ciąg zwalonych drzew, bardzo uciążliwych do pokonania. Musimy w ten sposób pokonać spory odcinek rzeki, jedni przedzierając się przez drzewa, inni decydując się na przenoszenie kajaków brzegiem. Po tym morderczym odcinku ilość przeszkód zmniejsza się, wpływając jednak na szybkość płynięcia. Z obu stron do Szczyrej wpada sporo mniejszych szczyr ( stąd pewnie wzięła się nazwa rzeki). Napotykamy kilka żeremi i tam bobrowych na dopływach.
 1,7km (10km) – Most leśnej drogi. Przeszkody ustępują.
 0,0km (8,3km) – Most betonowy drogi asfaltowej prowadzącej z trasy Nr. 22 do Czarnego. Tutaj kończymy spływ.
Dzisiejszy odcinek, chociaż zdecydowanie najkrótszy, okazał się najbardziej uciążliwym.

Odcinek dolny nadaje się już bez problemu dla dwójek (nawet latem przy niskiej wodzie).

Do Gwdy pozostało stąd ok 13 km. w tym 5 km. już przy dużo większej wodzie po przyjęciu wód Chrząstowej. Odcinek bardzo ciekawy, dość dużo zwalonych drzew, ale większość tak spruchniała, że można taranować je kajakiem. Doskonale widać dlaczego Szczyrę nazywa się najbardziej zabobrzoną rzeką na Pomorzu-brzegi rzeki ogołocone są z drzew miejscami w pasie kilkunastu metrów po obu stronach. Na trasie bajeczna cisza i spokój. Mimo niewielkiej odległości przepłynięcie odcinka dwójkami zajmuje 4-5 godzin. Spływ najlepiej zakończyć na polu biwakowym w Lędyczku.