Gwda

Trasa spływu: Drężno – Piła (lub dalej Ujście)
Łączna długość: 145 km

Poziom trudności: średni

Jedna z najciekawszych rzek Pomorza-program obowiązkowy, szczególnie dla kajakarzy lubiących długie odcinki leśne i brak cywilizacji. Gwda jest dopływem Noteci, znajdziemu tu zarówno odcinki z szybkim nurtem, rozlewiska, duże i małe jeziora. Na uwagę zasługuje także bardzo urozmaicona linia brzegowa-są tu skarpy i  malownicze wzgórza a czasem płaskie jak stół łąki. Szczególnie polecamy odcinek górny od jez. Drężno do Lędyczka - same lasy, szybki nurt i mało przenosek, ktore w dalszej części trasy są dość uciążliwe..

UWAGA: niektore miejsca opisane w popularnych przewodnikach jako biwaki już nimi nie są, nie ma także dojazdu do kilku miejsc na szlaku, wiele dróg znajduje się w granicach poligonów wojskowych, niektóre biwaki wymagają uzyskania zgody nadleśnictwa na biwakowanie, więc osobom nie znającym trasy radzimy by nie opierały się wyłącznie na przewodnikach a wypożyczając kajaki zwracały uwagę czy wypożyczalnia kajaków oferująca nam sprzęt rzeczywiście zna te tereny, czy tylko czasem wypożycza tam kajaki. Pozwoli to uniknać wielu nieprzyjemnych sytuacji.

Spływ mozna rozpocząc także w Szczecinku nad jez. Trzesiecko i rzeczką Niezdobną dopłynać do Wielimia-plus bo dojazd jest dobry PKP i PKS, ale przeciskanie się kajakiem nad rurami w mieście i przedzieranie przez płytką, zarosniętą i w dodatku zaśmieconą Niezdobną do przyjemności nie należy.

Polecamy także spływ Górną Gwdą wraz z dopływami-jest to nasza autorska propozycja, która w zeszłym sezonie cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem.

Koszt transportu kajaków z naszej bazy w Łubowie do wybranych miejsc na szlaku Gwdy:

  •     Ośrodek Orawka przesmyk między jez. Drężno i Wierzchowo - 180 zł
  •     Wierzchowo - 160 zł
  •     Spore (most drogowy) - 140 zł
  •     Gwda Wielka - 120 zł
  •     Lędyczek - 180 zł 
  •     Krępsko - 240 zł
  •     Dobrzyca k. Piły - 250 zł
  •     Piła obwodnica-Bar Bieszczady - 260 zł

 

OGÓLNY OPIS SPŁYWU GWDĄ I PROPONOWANE ETAPY 

1 etap

jez. Drężno - Spore

do przepłynięcia ok. 13 km

Proponujemy rozpocząć spływ na terenie ośrodka Orawka (noclegi tylko w domkach-brak pola biwakowego) lub z biwaku leśnego znajdującego się niedaleko przesmyku miedzy jez. Drężno i Wierzchowo (przesyłamy dokladny opis dojazdu). 

Na rozpływanie proponujemy wycieczkę do najlepiej zachowanego na Pomorzu grodziska słowiańskiego-znajduje się ono na półwyspie po drugiej stronie jeziora. Po powrocie można spróbować przeprawić się przez jez. Drężno na rzekę Dołgę i dotrzeć nią do jez. Łąkie co może nie być łatwe ze względu na małą ilość wody i dużo przeszkód w rzece. Trasa dla miłośników zwałek.

Z jez.Wierzchowo wpływamy na Gwdę-rzeka jest stosunkowo wąska i płytka, na leśnych odcinkach dość szybka. Po kilku kilometrach przecinamy jez. Smoleńsko, płyniemy dalej pięknym lasem dopływając do miejscowości Spore. Biwak przy moście-konieczna jest zgoda Nadleśnictwa Szczecinek na biwakowanie.

2 etap

Spore - wypływ Gwdy z jez. Wielimie

do przepłynięcia ok.12 km

Najpierw piękny leśny odcinek dość płytką jeszcze rzeką ze Sporego do jez. Wielimie a nastepnie etap przez jezioro. Wielimie to największe jezioro na szlaku o długości 7 km i szerokości prawie 5 km. Jeśli zawieje robi sie tam niebezpiecznie ze względu na duże fale-kiedy pogoda jest niepewna lepiej trzymać się brzegów. Proponujemy zabiwakować przy koncu jeziora Wielimie po lewej stronie przy starym boisku piłkarskim.

 

 3 etap 

jez. Wielimie - elektrownia Lubnica 

do przepłynięcia ok.18 km 

Po przepłynięciu całego jeziora ponownie wpływamy na Gwdę, która robi się już znacznie szersza i głębsza. Przepływamy przez wioskę (można wypić zimne piwko w barze nad samą rzeką). Za wioską ponownie wpływamy do lasu a rzeka zdecydowanie przyspiesza, pojawiają się zwalone w nurt drzewa i lasy, lasy, lasy... Za Jelenim Ruczajem zaczyna się jeden z najszybszych i przy dużej wodzie zarazem najtrudniejszych technicznie odcinków Gwdy-trzeba być czujnym i sprawnie manewrować miedzy zwalonymi drzewami.Po drodze czeka nas przenoska w Klepaczu (ok 40m.)

 

4 etap

elektrownia Lubnica - Lędyczek

do przepłynięcia ok. 14 km.

Początkowo wciąż jest dość szybko, ale w połowie drogi do Ledyczka rzeka zwalnia na chwilę wypływając z lasu przed samym Lędyczkiem. Biwak znajduje się za mostem po lewej stronie. Etap rozpoczyna się od krótkiej przenoski, po drodze czeka nas jeszcze jedna na elektrowni Żarki. (ok. 50m. ale z wygodnymi belkami ślizgowymi specjalnie dla kajakow, po prawej stronie rzeki) W Lędyczku polecamy bardzo dobrą restaurację ok. 500m. od rzeki koło stacji Statoila.

 

5 etap

Lędyczek - elektrownia Zapora Jastrowska   

do przepłynięcia ok. 17 km.

Za Lędyczkiem rzeka powoli zwalnia i staje się coraz szersza. Po kilku kilometrach rozpoczyna się jez. Podgaje, dalej kawałek rzeki i duże jezioro zaporowe-Zbiornik Jastrowski-wszędzie dookoła lasy co może nam zrekompensowac wysiłek włorzony w 3 przenoski czekające nas na trasie spływu.

 

6 etap

Zapora Jastrowska - Tarnowski Młyn

do przepłyniecia ok. 15 km. 

Zaraz za zaporą czeka nas jeszcze kilka kilometrów bystrej i malowniczej rzeki a potem już do końca etapu bedzie znacznie wolniej głównie za sprawą długiego jez. Ptuszowskiego. Zaraz za mostem na trasie Jastrowie - Złotów warto zatrzymać się i pooglądać wiszący nad rzeką wysadzony most kolejowy. Niedaleko (ok. 3 km) są też bardzo ładne i czyste jeziorka-można wybrać się na spacer.No i tradycyjne przenoski - tym razem dwie na elektrowni w Ptuszy (ok. 100m)  i zaporze w Tarnowskim Młynie (30 m.)

 

7 etap

Tarnowski Mlyn - Krępsko

do przeplynięcia ok. 12 km.

Odcinek do Krępska jest najpiękniejszym etapem dolnej Gdwy- rzeka znów jest szybka i wartka a w nurcie zalega sporo kamieni. Wreszcie mamy dużo zabawy w wypatrywanie i omijanie przeszkód - jeśli się nie uda zabawy może być dużo więcej wliczając w to przymusową kąpiel:) Przemoczonym kajakarzom ulgę sprawi bar w Krępsku zaraz obok pola biwakowego-bardzo dobre jedzonko! Proponujemy zaplanować w Krępsku ostatni biwak i ewentualnie następnego dnia popłynać 12 km. do mostu na trasie Bydgoszcz - Szczecin (obwodnica Piły) i zakończyć koło baru Bieszczady. 

 

8 etap

Krępsko - Piła

do przeplynięcia ok. 18 km.

Rzeka jest juz bardzo szeroka, ale znów zwalnia a na dodatek na początku Piły czeka nas 300m. przenoska na elektrowni, dalej już przeplywamy przez całą Piłę i na końcu po prawej stronie biwakujemy na dużym campingu.

 

9 etap

Piła - Ujście 

do przeplynięcia ok.15 km.

Na ostatnim etapie spływu czeka nas szybszy nurt i bardzo dużo zakrętów oraz wybitnie płaska i łąkowa okolica. Na szczęście jakiś większych przenosek brak - jeśli bedą to tylko takie przez tarasujące koryto rzeki drzewa. Spływ kończymy gdy zobaczymy mnóstwo pali wbitych w dno rzeki-w tym miejscu Gwda wpada do Noteci-najlepiej płynąć kawalek dalej i po połączeniu się obu rzek podwiosłować trochę pod prąd Notecią aż do mostu przed którym jest wygodne miejsce do wyciągnięcia kajaków.

 

Spływ Gwdą można połączyć ze spływem Białą rozpoczynając w Białym Borze, zanim wpłyniemy do Gwdy będziemy mieli okazję popłynąć jeszcze Czernicą do której wpada Biała. Jest to alternatywne miejsce rozpoczęcia spływu dla osób lubiących bardziej dziewicze szlaki.