Słupia
Jedna z najciekawszych pomorskich rzek – wciąż dzika, słabo zagospodarowana turystycznie i niezwykle urozmaicona. Na trasie zobaczymy duże kompleksy leśne, ładne i czyste jeziora oraz dużo dzikiej przyrody. Szlak ciekawy też ze względu na cały ciąg zabytkowych elektrowni wodnych (jest tu elektrownia najstarsza w Europie!), minusem tychże jest konieczność dwukrotnej przewózki kajaków. Na zakończenie można wybrać się na morską plażę w Ustce.
Poziom trudności: średni, na niektórych odcinkach trudny (np. rynna Sulęczyńska)
Długość szlaku: 124 km
Polecana trasa: Gowidlino – Ustka
Letnia baza kajakowa: Gowidlino - pole biwakowe i możliwość zostawienia aut na czas spływu. Kajaki na Słupie przywozimy z innych baz i wypożyczamy przy min. 7 dniach wypożyczenia i min. 6 szt. kajaków.
Proponowane etapy:
1 etap Gowidlino - Sulęczyn Długość etapu: 12 km
Spływ najlepiej rozpocząć na plaży miejskiej w Gowidlinie. Na początek czeka nas przepłynięcie przez bardzo długie jezioro Gowiedlińskie. W połowie jeziora jest przewężenie za którym należy trzymać się lewej strony tak, by nie przegabić wypływu z jeziora, który znajduje się na wysokości wsi Podjazy. Wypływamy na początkowo wąską i krętą rzekę, po chwili dopływamy do młynu wodnego w Amelce, gdzie trzeba przenieść kajaki ok. 30 m. Po 2 km mijamy most drogowy, rzeka dość znacznie przyspiesza i po chwili wpływamy na jez. Węgorzewo. Na drugim końcu jeziora widać zabudowania Sulęczyna i tam się kierujemy. Przed miejscowością na prawym brzegu widać pomosty i plażę – jest tam pole namiotowe.
2 etap Sulęczyno – elektrownia Struga (przewózka do Soszycy) Długość etapu – 17 km
Zaraz za jeziorem rozpoczyna się najtrudniejszy fragment szlaku – najpierw za pierwszym mostem, pierwsze duże bystrze, które można przenieść prawą stroną a potem za drugim mostem słynna Rynna Sulęczyńska. Jest to odcinek krótki (ok. 300 m.), ale przy dużej wodzie niebezpieczny, zaliczany do klasyfikacji rzek górskich. Ryzykować spływ tym odcinkiem powinni tylko doświadczeni kajakarze i to najlepiej „na pusto” bez bagaży. Rzeka płynie tu w wąskim wąwozie, w wodzie jest mnóstwo kamieni a nurt jest tak szybki, że często po wywrotce ciężko wydostać się z rzeki. Nieumiejętna nawigacja może też przyczynić się do uszkodzenia kajaka, nawet polietylenowego. Radzimy przenieść ten odcinek prawą stroną.
słynna Rynna Sulęczyńska
Za Sulęczynem robi się już spokojniej. Po lewej stronie mijamy pole namiotowe Kajlandia. Po kilku kilometrach mijamy most na wysokości Parchowa, pół godziny płynięcia i wpływamy na jez. Żukowskie – płyniemy w prawą stronę. Ok. kilometr za jeziorem dopływamy do wsi Młynki, gdzie rozpoczyna się kanał doprowadzający wodę do elektrowni-konieczna jest 50 m. przenoska prawą stronę. Część spływów już z tego miejsca przewozi się do Soszycy. Płynąc dalej musimy pokonać ok. 2 km kanał do elektrowni Struga. Tutaj po prawej stronie wyciągamy kajaki-stąd konieczna jest już przewózka do Soszycy, w której przy moście jest pole namiotowe.
biwak w Soszycy
3 etap Soszyca – jez. Głębokie, przewózka przez elektrownie Długość etapu: 18 km
Zaraz za biwakiem rzeka jest dość płytka i bardzo przejrzysta co zachęca do kąpieli. Przepływamy pod drewnianym mostkiem koło Maszewa i wpływamy w rozległe lasy. Jest to jeden z piękniejszych krajobrazowo odcinków rzeki. Można tu zaobserwować orły bieliki, które gniazdują w pobliskim rezerwacie. Przecinamy drogę Bytów-Słupsk (uwaga na kamienisty próg) i płyniemy dalej. Na kolejnym moście w Osieczkach trzeba uważać na szybki nurt znoszący kajaki. Rzeka wpływa między łąki a potem ponownie w las, z lewej strony wpływa dopływ Bytowa a kawałek dalej rozpoczyna się jezioro Głębokie. W połowie jeziora po prawej stronie jest pole namiotowe oddalone ok. kilometr od wsi Gałęzów w której można zrobić zakupy.
biwak Gołębia Góra
Z biwaku konieczna jest przewózka kajaków do Gałęźmi Małej.
4 etap Gałęźnia Mała - Łysomicki (Leśny Dwór) Długość odcinka : 15 km
Kajaki najlepiej wyładować na polu biwakowym przy moście w Gałęźmi Małej.
most i biwak w Gałęźni Małej - koniec przewózki
Początkowo rzeka ma dość silny nurt, jednak z każdym kilometrem nurt słabnie-docieramy nad zaporowe jezioro Strzegomino, gdzie czeka nas 5 km dość uciążliwego płynięcia po stojącej wodzie. Przy końcu jeziora kierujemy się na prawo w stronę widocznej śluzy i kanału biegnącego do elektrowni. Przy elektrowni czeka nas 100-metrowa przenoska przy prawym brzegu. Dalej płyniemy kanałem do następnego zaporowego jeziora Krzynia, na końcu 3 km jeziora mamy kolejną, ostatnią już elektrownie. Kajaki przenosimy z lewej strony betonowym tunelem pod drogą ok. 150 m. Za elektrownią wracamy na rzekę, która znów jest dość szybka, pojawiają się zwalona drzewa i skarpy. Wkrótce widzimy betonowy most z dużym bystrzem za którym po lewej stronie jest pole namiotowe Leśny Dwór.
biwak Leśny Dwór
5 etap Łysomiczki – Słupsk Długość odcinka – 19 km
Etap rozpoczyna się bardzo malowniczo – płyniemy lasem,omijamy zwalone w koryto rzeki drzewa. Po 3 km z prawej strony do Słupi wpada Skotawa, od tego momentu jest już dużo głębiej, pojawia się też coraz więcej zwalonych drzew i łóz przez które trzeba się przeciskać.
Z lewej strony do Słupi uchodzą kolejne dopływy. Mijamy most za którym czeka nas trudny odcinek-rzeka miejscami cała zatarasowana jest krzakami i drzewami. Mijamy kolejny most na drodze Lubuń – Kwakowo. Z prawej strony wpływa kolejny dopływ Kwacza i jest już trochę mniej ciasno. Po 5 km kolejny most i wciąż kolejne dopływy, starorzecza i trzciny przez które niewiele widać, ale już po 3 km od ostatniego mostu widać..kolejny most – tym razem dużo większy stalowy na przedmieściach Słupska. Kawałek dalej można biwakować na terenie ośrodka sportu i rekreacji.
tutaj wyciągamy kajaki i idziemy 20 m. na biwak na słupski SOSIR
6 etap Słupsk – Bydlino Długość odcinka: 16 km
Po przepłynięciu przez Słupsk czeka nas bardzo malowniczy odcinek. Lasy, dość szybki nurt, liczne zakręty i drzewa w korycie rzeki, które jednak dość łatwo omijać bo rzeka jest już szeroka. Z prawej strony do Słupi wpada kolejny dopływ- Gnilna. Zaraz za tym miejscem rozpoczyna się wieś Bydlino. Po lewej stronie bardzo ładne pole biwakowe.
biwak w Bydlinie
7 etap Bydlino – Ustka
Długość odcinka: 17 km
Za Bydlinem rzeka jest już bardzo szeroka i nie ma żadnych przeszkód. Płynie się bardzo szybko, początkowo miejscami jeszcze przez tereny zalesione, potem już przez same łąki. Spływ najlepiej zakończyć przed pierwszym mostem w Ustce (zdjęcie poniżej) po lewej stronie przy parkingu obok straży pożarnej.
Niedaleko, bo ok. 150 stąd jest pole namiotowe.
Na wpłynięcie do portu trzeba mieć zgodę Bosmanatu, więc dalej raczej nie ma co płynąć.
port w Ustce
|