Piława - 6 dni płynięcia + sugerowany 1 dzień przerwyTrasa spływu: Sikory – Dobrzyca 1 etap spływu: Sikory – ŁubowoDługość odcinka: 11 km Etap pięknych i czystych jezior połączonych płytkimi i krótkimi strugami. Początkowo płyniemy jeziorem Komorze, jest to bardzo długie (7 km.) i wąskie jezioro rynnowe uchodzące za jedno z najpiękniejszych na całym Pomorzu. Na końcu jeziora po prawej stronie przy mostku znajduje się przepływ na kolejne jezioro Rakowo. Kajaki najlepiej przenieść lub spławić pod mostem (ze względu na dużą ilość kamieni i małą głębokość). Na końcu małego jeziora Rakowo przepływamy lub spławiamy kajaki pod mostem (w zależności od poziomu wody) i wpływamy na wąską strugę-Piławę. Po ok. 1 km. szlak rozgałęzia się-płyniemy w prawo i po ok. 100m. dopływamy do jez. Lubicko Małe a potem Lubicko Wielkie. Etap kończymy na cyplu niedaleko Łubowa. W wiosce są dobrze zaopatrzone sklepy. 2 etap spływu: Łubowo-jez. PileDługość odcinka: 9 km Popłyniemy przez dzikie tereny-jeziorka i rzeczki w okolicy których jeszcze w średniowieczu istniały silne ośrodki kultu pogańskiego. Opłyniemy wyspę obok której rybacy w 1925r. wyłowili posąg pogańskiego bożka Belbuka. Wracamy do miejsca rozgałęzienia szlaków w którym dzień wcześniej skręcaliśmy w prawo i płyniemy tym razem w przeciwną stronę. Po chwili wpływamy już na kolejne na szlaku jezioro Brody, słynące z unikalnej szmaragdowej barwy wody. Za jeziorem czeka nas płytki 50-metrowy łącznik i jezioro Kocie a za nim największe na szlaku jez. Pile. Tym samym wkraczamy na najbardziej tajemnicze rejony w Polsce a może i w całej Europie- jez. Pile słynie np. z podwodnego lasu, który „rośnie” na głębokości kilkunastu metrów i do dziś pozostaje tajemnicą jak się tam znalazł-podobno na dnie jeziora są potężne wybetonowane platformy, pozostałości po niemieckiej bazie testowej małych łodzi podwodnych. Tajemnice te były jednak dobrze strzeżone a brzegi jez.Pile w przewodnikach kajakowych jeszcze w latach 70-tych opisywane były jako wyjątkowo zabagnione i całkowicie niedostępne dla kajakarzy-prawda była zupełnie inna i dzisiaj linia brzegowa jeziora opisywana jest jako jedna z najpiękniejszych na Pomorzu o czym przekonacie się biwakując na b. ładnym leśnym biwaku przy samym wypływie Piławy z jeziora Pile… Najbliższy sklep - 2 km.
3 etap spływu: jez.Pile – Zalewy NadarzyckieDługość odcinka: 17 km Za jeziorem rozpoczyna się już Piława. Początkowo płytka, potem głębokość wzrasta , ale cały czas czysta woda pozwala obserwować dno rzeki i licznie pływające tu ryby. Na brzegach widać efekty działalności bobrów… Wzdłuż rzeki można napotkać bunkry Wału Pomorskiego-systemu niemieckich umocnień wybudowanego w latach 1932-1936 składającego się z ponad 900 żelbetonowych bunkrów, urządzeń hydrotechnicznych i wielu kilometrów okopów. Wkrótce wpływamy na niezwykły akwen-Rozlewiska Nadarzyckie stanowiące obszar krajobrazu chronionego-stworzone przez Niemców sztucznym spiętrzeniem Piławy stanowią teraz niepowtarzalny zespół jeziorek i zalewów tworzących niesamowity labirynt wijący się wśród wysepek, cyplów i zatoczek. Możemy tu podziwiać całe „pola” lilii wodnych sprawiające niesamowite wrażenie, jest to także prawdziwy raj dla czapli, żurawi i kormoranów a wysoko w górze krążą orły bieliki. Biwakujemy przy największym zalewie na dużym leśnym polu namiotowym. Do sklepu 3 km. 4 etap spływu: Zalewy Nadarzycie – ZdbiceDługość odcinka: 16 km Wypływając z terenu zalewów musimy przenieść kajaki obok małej elektrowni wodnej ( ok. 20 m.), czeka nas jeszcze przeniesienie bądź spławienie kajaków na pozostałościach starego młyna i zaraz za tą przeszkodą wpływamy do Nadarzyc. Za wioską rzeka zdecydowanie przyspiesza-zaczyna się najpiękniejszy przełomowy odcinek spływu. Cały czas płyniemy wśród pięknych, starych lasów. W rzece woda tak krystalicznie czysta, że można obserwować występujące tu licznie pstrągi. Nurt jest dosyć szybki, więc nie zmęczymy się wiosłowaniem-warto natomiast podziwiać piękno śródleśnego krajobrazu... Biwakujemy na pięknej śródleśnej polanie 2 km. od Zdbic, gdzie znajdują się sklepy i bar! Warto też zwiedzić skansen bojowy i muzeum przełamania Wału Pomorskiego.
5 etap spływu: Zdbice – GłowaczewoDługość odcinka: 14 km Opis: Przez kolejne 6 km. wciąż płyniemy z silnym nurtem wśród lasów. Zdarzają się drzewa przegradzające koryto rzeki, więc czasem trzeba się trochę nagimnastykować… Pojawiające się nad rzeką pomosty i kładki to znak, że dopływamy do Szwecji-przy metalowej kładce dla pieszych należy spławić kajaki przy prawym brzegu pod kładką. Za wioską znów wpływamy w las, mijamy pstrągarnie gdzie konieczna będzie mała przenoska i po niecałym kilometrze dopływamy do Głowaczowa, gdzie na skraju wioski biwakujemy. Sklep w Szwecji - 3,5 km. 6 etap spływu: Głowaczewo – KrepskoDługość odcinka: 17 km Opis: Rzeka staje się nieznacznie szersza i dalej płynie wśród lasów-powoli zmienia się jednak jej charakter- zaczynają pojawiać się płytkie odcinki z bystrzami a Piława zdecydowanie przyspiesza. Ostatni etap może dostarczyć nam bardzo silnych wrażeń, szczególnie jeśli nie będziemy uważać na coraz większe kamienie pojawiające się w nurcie… Żegnamy się z Piławą na ładnym leśnym polu namiotowym niedaleko Krepska. Do wioski gdzie jest sklep i zajazd mamy ok. 2 km.
|