Propozycje spływów 1 - dniowychPropozycja 1

Odcinek: Nadarzyce - Szwecja
Długość trasy: 18 km
Czas spływu: 5-6 godz.

Najpiękniejszy odcinek Piławy. Cały etap wśród pięknych, starych lasów. W rzece woda tak krystalicznie czysta, że można obserwować występujące tu licznie pstrągi. Nurt jest dosyć szybki, więc nie zmęczymy się wiosłowaniem-warto natomiast podziwiać piękno śródleśnego krajobrazu i od czasu do czasu koncentrować się na omijaniu zwalonych w koryto rzeki drzew… Po krótkiej przerwie na śródleśnej polanie wpłyniemy do Szwecji i to bez paszportów:).. Nazwa wzięła się stąd, że podczas potopu szwedzkiego wioska stawiła zbrojny opór wojskom szwedzkim. Istnieje możliwość skrócenia etapu i zakończenia spływu na leśnej polanie koło Zdbic (po ok. 10 km. płynięcia)

 

Propozycja 2

Odcinek: Łubowo - Strzeszyn
Długość: trasy 7 km
Czas spływu: 3 godz.

Popłyniemy przez bardzo ciekawe i niedostępne tereny-jeziorka i rzeczki w okolicy których jeszcze w średniowieczu istniały silne ośrodki kultu pogańskiego. Odwiedzimy wyspę obok której rybacy w 1925r. wyłowili posąg pogańskiego bożka Belbuka i poszukamy tam pozostałości starodawnych miejsc kultu pogańskiego. Na szlaku czeka nas jeszcze słynące z unikalnej szmaragdowej barwy jez. Brody na końcu którego znajduje się Srzeszyn-urocza wioska schowana wśród lasów…Istnieje możliwość przedłużenia spływu o dalsze 7 km. do jez. Pile.

 

Propozycja 3

Odcinek: Starowice – Nadarzyce
Długość trasy: 12 km
Czas spływu: ok. 5 godz.

Rozpoczynamy na ładnej, leśnej polanie położonej w wyjątkowym miejscu. Znajdują się tutaj liczne, dobrze zachowane bunkry Wału Pomorskiego-systemu niemieckich umocnień wybudowanego w latach 1932-1936 składającego się z ponad 900 żelbetonowych bunkrów, urządzeń hydrotechnicznych i wielu kilometrów okopów. W planie mamy zarezerwowane pół godzinki na zwiedzanie okolicy.

Po krótkiej wycieczce rozpoczynamy nasz spływ. Piława jest tu jeszcze dość płytka ale nurt jest już odczuwalny. Po chwili mijamy pozostałości kolejnej niemieckiej tamy wchodzącej w skład systemu bunkrów i wpływamy na niezwykły akwen-Rozlewiska Nadarzyckie stanowiące obszar krajobrazu chronionego-

stworzone przez Niemców sztucznym spiętrzeniem Piławy stanowią teraz niepowtarzalny zespół jeziorek i zalewów tworzących niesamowity labirynt wijący się wśród wysepek, cyplów i zatoczek. Możemy tu podziwiać całe „pola” lilii wodnych sprawiające niesamowite wrażenie, jest to także prawdziwy raj dla czapli, żurawi i kormoranów a wysoko w górze krążą orły bieliki.

Za zalewami krótka przenoska przez małą tamę dzięki budowie której powstały zalewy. Wpływamy na rzekę, która jest teraz zdecydowanie szybsza, mijamy resztki młyna wodnego, który istniał tutaj od 1602r. i wpływamy do Nadarzyc

powrót do Piława >>